Co jste možná (ne)věděli o Mikuláši

Úvodní stránkaCo jste možná (ne)věděli o Mikuláši
28.listopad 2016 od petr v rubrikách Kultura
štítky Vánoce, Mikuláš, Svátky, Advent

Každým rokem v předvečer svátku svatého Mikuláše, tedy v podvečer 5.12, chodí městem Mikuláš s andělem a čertem, kteří mají za úkol obdarovat děti. Vaše malé ratolesti si připraví básničky, které této trojici řeknou, čertovi slíbí, že již budou hodné a nakonec se se všemi vyfotí.

Jak ale vlastně vznikla tradice dávání darů a sladkostí od Mikuláše? Kdo vlastně byl Mikuláš a kde se vzal? Právě dnes se detailněji podíváme na to, jaký je vlastně příběh Mikuláše.

Kdo to byl?

Nejprve je nutné říci, že k osobě Mikuláše se vztahuje mnoho zvěstí, pověr a také pomluv. Nejde odborně prokázat ani vyvrátit jejich pravdivost. Nám se nejvíce líbí tato verze. Mikuláš se narodil kolem roku 270 našeho letopočtu ve městě Patra v Malé Asii.

Byl pomocníkem chudých a věřících a kázal náboženství. Často byl také znázorněn jako biskup držící v pravé ruce knihu Písma Svatého. Okolo něj jsou také v blízkosti vyobrazena 3 jablka. A právě k těm se váže velmi zajímavý příběh.

Mikuláš obdaroval 3 chudé dívky

3 jablka představují 3 dívky, sestry ze zadlužené rodiny, které svým darem Mikuláš zachránil. Tedy poskytl jí každé 1 pytlíček se zlaťáky, aby měly na věno a už dále nemusely žít v chudobě a bídě. Velmi často se nadělují dárky od Mikuláše do punčochy, ačkoliv v dnešní době už jsou punčochy stále častěji nahrazovány igelitovými taškami s mikulášskými motivy. A proč právě do punčochy?

I tato tradice má vysvětlení u třech dívek. Mikuláš jim totiž házel pytlíčky s penězi pot\jí v noci otevřeným oknem. Dvěma dívkám spadl pytlíček přímo na postel. Té třetí ale spadl přímo do punčochy, kterou měla u postele pověšenou.

petr Autor petr