Co je vinyasa yoga?

Úvodní stránkaCo je vinyasa yoga?
10.listopad 2014 od Magda v rubrikách Móda, Nové články, Sport
štítky Fitness, Hubnutí, Sport

Možná nejste spokojeni se svým tělem a rozhodli jste se pro něj něco udělat. Pokud se vaším rozhodnutím stala jóga, věřte, že jste na správné cestě za poznáním dokonalého souladu těla i duše. Pokud vás trápí bolavá záda, větší bříško či povolenější kůže, ale zároveň jste se pohybu či jakémukoli cvičení nikdy moc nevěnovali, je jóga tím nejlepším řešením. Díky ní opticky zeštíhlíte vaše tělo, odpočinete si a zlepšíte si náladu. A pokud víte, co je jóga, vyzkoušel jste jí a máte již něco za sebou, nechte se okouzlit vinyasa yogou!

Co je to vinyasa yoga?

Vinyasa yoga je dynamický styl – chcete-li druh – jógy, k jehož provedení je zapotřebí alespoň základní znalost a v neposlední řadě také jistá zkušenost s praxí jógy. Jedná se o jógové cvičení, u kterého je důraz kladen na správné řízení dechu. Cvičení v tomto stylu představuje plynulé přechody z jedné asány do druhé, přičemž jedna asána není ničím důležitější než ta předchozí či následující. Vše probíhá v těsném souladu s nádechem a výdechem, což znamená, že u vinyasy yogy jde především o správné dýchání. Součástí vinyasy yogy je i fáze zvaná Pozdrav slunci. Jedná se o sekvenci po sobě jdoucích pozic, díky čemuž bývá tento styl jógy často označován za dynamický.

Údžají a Mula Bandha

Vinyasa yoga není tím pravým ořechovým bez údžají dýchání. Údžají dýchání zase nemůže být kompletní a tím pádem plně účinné bez zapojení Mula Bandhy. Co z toho vyplývá? Jednoduše řečeno – vinyasa yoga bez údžají dýchání a Mula Bandhy je skoro to samé, jako pečení chleba bez mouky. Lidově řečeno.

Co je to údžají dýchání?

Údžají dýchání představuje jeden z několika tisíců způsobů, jak člověk může dýchat. Při cvičení vinyasy yogy má své opodstatnění a bez něho ji provozovat nelze. Díky němu si totiž uvědomíme, v jaké fázi cvičení se duševně nacházíme, prožíváme díky němu celou řadu mentálních výkyvů a lépe tak chápeme své tělo jako jeden celek. Speciální je v tom, že se při cvičení dýchá hloubkově a jen nosem.

Co je to Mula Bandha?

Mula Bandha je také jinak nazýván kořenový zámek, z čeho vyplývá, že jej musíte hledat někde dole. Kdo jógu provozuje již delší dobu, jistě ví, kde se Mula Bandha nachází. Začátečníkům můžeme k jeho nalezení poradit stahování všech svalů pánevního dna.

Pro koho je vinyasa yoga určena?

Vzhledem k tomu, že je zapotřebí znát alespoň základy klasické jógy, je tento styl jógy vhodný pro pokročilé jedince. Každý, kdo chce vinyasa yogu provozovat, se musí naučit vnímat své tělo jako celek a především ovládnout styl dýchání.

Magda Autor Magda