Co je to Tabata?

Úvodní stránkaCo je to Tabata?
10.říjen 2014 od Magda v rubrikách Nezařazené, Nové články, Sport
štítky
Tabata je nový druh tréninkové metody, která si dobývá Českou republiku. Cvičení Tabata hlásá, že díky ní je možné super rychle zhubnout a vytvarovat si postavu snů. Jak je to doopravdy, co je Tabata a jak ji cvičit?

Z dalekého Japonska

„Otcem zakladatelem“ Tabaty je japonský lékař Izumi Tabata, který s několika svými spolupracovníky zkoumal, jaký typ cvičení má na formování postavy i hubnutí největší efekt. Během výzkumu zjistil, že mnohem účinnější je krátkodobý a vysoce intenzivní trénink, než třeba hodinová lekce aerobiku. Zjistil, že při Tabatě dochází k výraznému posílení aerobní i anaerobní kapacity. Přeloženo do laického jazyka to znamená, že tento typ tréninku výrazně posiluje oba metabolické systémy současně – dochází k tvarování a posilování svalové hmoty a současně i ke zvyšování fyzické kondice a k hubnutí.

Jak funguje?

Cvičení je založeno na promyšleném sledu cviků a na rychlosti. Cvičí se v krátkých intervalech 20 sekund a po každém cvičení se 10 sekund odpočívá. Každých dvacet sekund se cvičí jiný cvik. Jedno cvičení se skládá ze šesti až sedmi různých cviků. Jedna lekce Tabaty tak trvá pouhých 15 minut, přičemž je dosaženo maximálního procvičení všech partií těla.

Je lepší začít s profesionály

Tabata je určena pro všechny, je ovšem nutné, aby měl člověk alespoň nějakou fyzičku. Pokud na první lekci přijdete, měli byste už někdy předtím cvičit. Jinak se stane, že nebudete stíhat a cvičení nebude mít efekt. Není třeba se ale bát, postupně se budete zlepšovat. Pro začátek je lepší, pokud navštívíte lekci Tabaty s profesionálním cvičitelem. Ukáže vám, jak jednotlivé cviky provádět, jak dýchat apod. Pokud se vše naučíte, můžete potom cvičit třeba i doma.

Jak vypadá lekce 

  1. Na začátku je tělo nutné nastartovat. Zahřátí by mělo trvat 5 minut, které vyplníte například jízdou na rotopedu, běháním nebo třeba skákáním přes švihadlo.
  2. Následuje samotné cvičení Tabata. Budete provádět sérii 6 až 7 cviků – vždy v poměru 20s cvičení, 10s odpočinek. Dobré je opakovat celé 2 série (mezi sériemi je cca 2 minutová pauza)
  3. Po cvičení je nutné provést protažení.
Aby byly výsledky vidět, je třeba vytrvat! Super je, že se první změny projeví už po prvním měsíci!
Magda Autor Magda