Co je advent a jak ho oslavit?

Úvodní stránkaCo je advent a jak ho oslavit?
23.listopad 2016 od petr v rubrikách Nové články
štítky Vánoce, Advent

4 týdny před začátkem Vánoc se slaví advent. Tento svátek máme spojený především s adventními svícny, kdy se každou neděli na svícnu zapaluje jedna ze čtyř svící. Jaký je vlastně význam adventu, proč se slaví a jak vlastně vznikl? Na to se nyní podíváme detailněji.

Historie adventu

Advent má kořeny v křesťanském náboženství. Označuje dobu před vánocemi, která sloužila k rozjímání a dobročinnosti. 4 týdny před vánocemi by měly být dobou konání dobrých skutků a zamyšlení se nad svým vlastním životem a také za uplynulým rokem. Paradoxně je advent obdobím, kdy v minulosti bylo zakázáno veselí. Žádné radostné události, oslavy ani večírky. To vše přišlo až o vánočních svátcích.

Věnec jako symbol

Největším symbolem adventních svátků je bezpochyby věnec se čtyřmi svícny. V dřívějších dobách byly věnce zavěšené na stuhy. V současnosti je nejpopulárnější verze svícnů, které se pokládají na stoly. Každou ze čtyř adventních nedělí by měl být zapálen jeden svícen. Zapalování stále většího počtu svící navozuje pocit očekávání a blížících se vánoc. Věděli jste ale, že každý ze svícnů něco vyjadřuje a všechny by neměly mít stejnou barvu?

Význam svícnů

  1. Svícen zapálený na první adventní neděli by měl být fialový. Jedná se o svíci proroků – tedy je památkou na proroky, kteří předpověděli příchod Ježíše Krista.
  2. Na druhou adventní neděli by měla být zapálena druhá adventní svíce, opět fialová. 
  3. Jedná se o svíci betlémskou. Betlémská svíce je svící lásky a vyjadřuje Ježíškovi jesličky.
  4. O třetí adventní neděli by měla být zapálena růžová svíce. Tato svíce je Pastýřská. Pastýřská svíce je vyjádřením radosti, především radosti z toho, že adventní období je téměř u konce a začne období radosti.
  5. Na čtvrtou neděli adventní se zapaluje poslední svícen, opět fialový. Tato svíce je andělská. Je vyjádřením míru a pokoje.

I barvy svícnů mají svůj význam a růžová s fialovou nejsou využívány jen náhodou. Právě růžová s fialovou jsou barvy symbolizující pokání, ztišení a čekání.

petr Autor petr