Co dělat, když na vás zaútočí pes?

Úvodní stránkaCo dělat, když na vás zaútočí pes?
18.srpen 2016 od petr v rubrikách Zvířata, Zdraví
štítky Pes, Zdraví, Zranění

Situace, která může potkat každého z nás. Nezáleží na tom, zda bydlíte na vsi nebo ve velkoměstě. Setkání s cizím psem může být nepříjemné kdykoliv a kdekoliv. I když pes vypadá na prví pohled přátelsky a nevině, realita může být zcela jiná. Během vteřiny vás může napadnout.
Co v takovém případě dělat? 

Psi nenapadají bez důvodu

Dobrou zprávou pro vás může být, že psi nenapadají člověka bez zjevné příčiny a bez důvodu. Většinou jsou k takovému činu donuceni okolnostmi. Jenže okolnosti útoku mohou být způsobeny i vystrašením psa.

Když se pes ztratí a zatoulá, cítí se v nebezpečí a na lidský pohyb a všechny okolnosti reaguje jinak, než jak by reagoval ve svém „domácím“ prostředí. Nejvíce útoků psů je proto, že psi jsou vystrašení, bojí se o sebe a brání se útokem. 

Co dělat, když vidíte psa?

Vidíte na ulici cizího psa, který se vám zdá nebezpečný? Jak se v takovém případě zachovat? Rozhodně není správnou volbou začít utíkat. Pes je lovec a začátek útěku pro něj může být výzvou k lovu. Naopak se snažte o statické postavení, s rukama podél těla. Nedělejte prudké pohyby.

Snažte se od psa pomalu a v klidu odejít. Nedívejte se mu přitom do očí. Pohled do očí je pro psy také výzvou k boji. Na psa nemluvte a už vůbec nekřičte. Křik může mít pes spojení třeba s bitím, což by vaší situaci vůbec nepomohlo. 

Signály, díky kterým poznáte, že chce pes zaútočit:

  • Naježená srst.
  • Statické postavení s hlavou nízko, ale neskloněnou.
  • Sklopené uši a ocas stažený mezi nohama.
  • Pes je zraněný. 

Jak se chovat, když na vás zaútočí?

Co ale dělat v případě, když víte, že se útoku nevyhnete. Co když na vás cizí pes zaútočí? Nestůjte, ale jděte na zem a stočte se do klubíčka s rukama podél těla. Rukama si chraňte důležité části, zejména krk.

Pro psa je přirozené útočit na krk, břicho a nohy. Naopak instinktivně nikdy neútočí na ruce. Na ruce útočí jen speciálně vycvičení služební psi. Při pokousání co nejrychleji vyhledejte zdravotní pomoc.

petr Autor petr