Co dělat, když lyže nejsou ve stoprocentní kondici?

Úvodní stránkaCo dělat, když lyže nejsou ve stoprocentní kondici?
14.únor 2015 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články, Sport
štítky Česko, Cestování, Sport, Zima, Životní styl
Lyžování na sjezdových lyžích je plné zábavy, adrenalinu a potěšení z jízdy. Tedy alespoň v případě, když jsou lyže dokonale připravené, jezdí rychle, rovně a můžeme se na ně spolehnout. Každý lyžař by si měl připravit lyže ještě před začátkem sjezdové sezony. Nikde ale není psáno, že lyže vydrží v perfektní kondici po celou zimu. Občas je potřeba jejich servis i v průběhu sezony.

Lepší další servis, než se do konce sezony trápit

Je to jen na vás, zda provedete servis lyží i v průběhu lyžařské sezony, nebo jestli ušetříte finance a letošní sezonu dojedete na lyžích, které pomalu ale jistě ztrácí své vlastnosti. Mějte ale na paměti, že perfektní jízdu si užijete jen s perfektně připravenými lyžemi. Mnohdy ani není zapotřebí jejich kompletní servis. Záleží na druhu problému. Kvůli některým úpravám ani nemusíte vyhledávat odborný servis, ale zvládnete je ve své garáži nebo dílně. Základní problémy a jejich řešení si nyní popíšeme.

Lyže podkluzují a hůře se ovládají

Jedním z nejčastějších problémů se sjezdovými lyžemi je jejich podkluzování a špatné ovládání. Nejvíce to můžete pocítit na zledovatělých částech sjezdovky (na ledových plotnách), kdy lyže jedou samy automaticky dolů, aniž by zahnuly. V tom případě už nejsou hrany řádně nabroušené a potřebují opětovné nabroušení. Broušení hran do pravého úhlu je vhodné provést v kombinaci s přebroušením skluznice. To zaručí větší efekt.

Poškrábaná skluznice?

Situace, která je zejména letošní zimu na českých horách velmi častá. Sněhu není mnoho a čas od času se v něm objeví hlína nebo kámen, který při jízdě někdy trefíte. Na skluznici nechávají nepříjemné oděrky, které také mají negativní vliv na jízdní vlastnosti lyře. Doporučujeme provést zacelení rýhy pomocí tmelů a přebroušení skluznice, společně s novým navoskováním.

Lyže neklouže, lepí se na ni sníh a je pomalá?

Stává se vám, že když s lyžemi zastavíte, tak se vám na skluznici okamžitě nalepí sníh? Nejezdíte tak rychle, jak byste si představovali, ale po technické stránce vše provádíte dobře. Na vině je špatné nebo nedostatečné voskování lyží. Voskování se v průběhu sezony také opotřebuje. Vliv na to má styl jízdy i stav sjezdovky. Stačí vzít vosk podle typu terénu, na jakém preferujete jízdu a přidat vrstvu. Lyže opět pojedou, jako nové.
Magda Autor Magda