Co dělat, když auto kvůli mrazu nestartuje?

Úvodní stránkaCo dělat, když auto kvůli mrazu nestartuje?
16.únor 2016 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Česko, Zima
Letošní zima byla až donedávna velmi mírná, ale podle meteorologů ještě rozhodně není konec. Mrazy se ještě mají přihlásit o slovo a to velmi intenzivně. Silné mrazy, sníh a teploty neustále pod bodem mrazu znamenají starosti nejen pro majitele starších rodinných domů, ale také zejména pro řidiče. Jedním z nejčastějších problémů, které se následkem silných mrazů stávají, je nenastartování automobilu. Co dělat, když ráno přijdete ke svému automobilu a nenastartujete ho?

Hlavní problém bývá v baterii

Příčin nenastartování může být hned několik. Tou nejčastější je zamrznutí baterie. Méně odolné druhy baterií nejsou schopné v zimě správně pracovat a po několika hodinách nečinnosti a v mrazivém počasí nemusí být schopny vytvořit dostatečnou energii na otočení startéru. Jak poznat, že baterie není dostatečně silná? Hlavním pomocníkem je sluch. Sami musíte slyšet, jak silně otáčí baterie se startérem. Pokud má zvuk otáčení slábnoucí charakter, je problém v baterii.

Co dělat a jak předcházet

Co v takovém případě dělat? Základem je nepanikařit. Pokud se vám auto nedaří nastartovat, zkoušejte startovací interval nejdéle 20 sekund. Pokud budete zkoušet déle, už to auto nevyhovuje. Mezi jednotlivými intervaly vraťte klíčky do původní polohy a nechte auto 2 minuty odpočinout. Pak zkuste startovat znovu. Tento postup zkuste 3x. pokud auto nenastartuje samo ani napotřetí, je třeba přejít k jinému řešení. Tím je startování za pomoci startovacích kabelů. Půjčíte si energii na nastartování z jiné baterie jiného automobilu. Vždy je dobré, když budete mít domluvenou pomoc například od souseda nebo člena rodiny.

A jaká je prevence?

Znamená to trochu práce, ale na druhou stranu jistotu, že v pořádku nastartujete. Pokud předpověď počasí hlásí tuhé mrazy a vy nemáte možnost svůj automobil uschovat do garáže, ochraňte před mrazem alespoň baterii. Po skončené jízdě ji z auta opatrně vyndejte a doneste domů do předsíně. Před jízdou jí nainstalujte opět zpátky.

Problém mže být i v pohonné kapalině

Problém ale nemusí být vždy jen v autobaterii, ale také v pohonných kapalinách v automobilu. Levnější benzín a nafta mohou následkem tuhých mrazů tuhnout. Nemají takovou konzistenci, která by se dala snadno zapálit a tak je i nastartování problémem.

Jak to poznat?

Opět podle zvuku. Když je problém v benzínu nebo naftě, startér pracuje zcela normálně a ve vysokých otáčkách. Jen není schopen zažehnout tuhou kapalinu. Prevence před tímto problémem je jednoduchá. Tankujte jen kvalitní paliva, která mrazům odolají.
Magda Autor Magda