Co dělat, aby vaše dítě bylo šťastné?

Úvodní stránkaCo dělat, aby vaše dítě bylo šťastné?
7.červenec 2016 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, rodiče, mateřství, Výchova

Přejete si, aby vaše děti jednou vydělávaly hodně peněz? Aby byly slavné? Nejspíš ne. Ale jistě si přejete to, co každý rodič, aby byli vaše děti šťastné!

Škoda, že neexistuje žádný zaručený způsob, který když dodržíte, bude mít vaše ratolest na celý život vystaráno. Jak by to bylo krásné. Ale takhle to bohužel nefunguje.

Stejně jako my si budou muset i naše děti svou cestu vyšlapat samy.

Na nás pak je ukázat jim správný směr - můžeme je navést k tomu, aby byly šťastné!

A jak na to? Odborníci radí

1. Ujistěte se, že má vaše dítě dostatek času na hru

Dnes nemáme hodně povinností a koníčků jen my, ale stejně tak i děti.

Slyším to od nich skoro každý den ve škole: “Paní učitelko, já ten úkol nestihnu, mám hokej/fotbal/keramický kroužek atd., takže přijedu pozdě domů.” Dopřejte jim čas na hraní.

Vlastní hra dětem pomáhá po psychické stránce. Konečně jsou doma a mohou si hrát- necítí napětí, mají klid a prostor pro své myšlenky a neřízenou činnost, která jim dává pocit bezpečí.

2. Oceňte jejich snahu

Nejsem zastánce každodenního chválení za vcelku běžné aktivity dětí. Myslím, že tím dítě můžeme spíš mást, zvlášť pokud dříve či později stejně přijde do prostředí, kde danou činnost umí někdo taky tak dobře anebo líp. Víte, jak jej takové zjištění potom bolí? Já u toho byla mnohokrát. Troufnu si říct, že poznám již ve škole, jakým směrem se výchova dětí doma ubírá. Takové děti neumí přijímat prohru, jsou nešťastné i ze sebemenšího neúspěchu, vztekají se a mohou mít i další problémy s chováním ve škole. Snažte se proto, prosím, vyzdvihnout spíše to jakou práci tomu muselo dát. Oceňujte více snahu než každý výsledek.

3. Dodržujte tradice

O svátcích a vlastně i mimo ně byste měli opakovat určité rodinné zvyky a tradice. Stálost a s ní úzce sovisející jistota člověka uklidňuje, děti pak obzvlášť.

4. Nechte je vypracovat své úkoly samotně

V každé třídě, kde učím, je několik maminek nebo i tatínků, kteří dětem opravují nebo nějak upravují jejich domácí úkoly. Co je tím vlastně učíte? Že by to nezvládly samy? Podporujete v nich pocity méněcennosti a nedáváte jim prostor osvojit si samostatnost, kterou budou v životě mnohokrát potřebovat. Důvěřujte jim v jejich schopnostech a nechte je chybovat.

5. Naučte je, že jejich negativní emoce nejsou špatné

Nikdo není rád smutný, naštvaný nebo vyděšený. Nechceme se cítit zle nebo nepříjemně a stejně tak to platí i u dětí. Skutečností ale je, že právě tyto pocity a i jejich reakce na ně jsou součástí osobnosti. Stávají se všem a nikdo by je neměl skrývat, mohou způsobovat další  napětí.

6. Dovolte jim neuspět

Pokud dětem “nedovolujete dělat chyby”, nedáváte jim šanci zkoušet nové věci nebo zjišťovat to, co všechno jim může život nabídnout. Díky tomu mohou být utrápené a smutné ze svých neúspěchů, což jejich duši nijak nepomáhá. Naučte je, že dělat chyby může by i přínosné.

7. Neporovnávejte své dítě s jinými

Porovnávat je pro rodiče přirozené, já to taky dělám, nemyslete si. Ale jakmile se načapu, hned si říkám: “Tohle je má dcera, je to kouzelná bytost, která něco umí a něco zas ne- stejně jako já. Jsem na ní hrdá za to jaká je a šťastná, že ji mám.

8. Zajistěte pro ně šťastné vzpomínky

Tohle zní divoce, co? Ale není to tak těžké. Dětem stačí i malá dobrodružství. Má dcera například ještě nebyla v žádném zábavném parku, ani u moře, má kolo po dcerce našich přátel a největší radost jí udělá jízda autobusem, vlakem nebo krmení kačen. Jen tím chci říct, že ne vždy se štěstí našich dětí a to naše v představě shoduje. Ptejte se jich a šťastné okamžiky vás neminou.

9. Buďte šťastný rodič

Uuuuf, to jde někdy docela těžce, zvlášť když máte své starosti nebo žijete třeba odděleně. V každém případě děti vaše pocity dokáží vycítit. Starat se o ně celý den a dávat jim všechno, co se dá, nestačí. Zvláště pak, když vidí, že maminka nebo tatínek tak šťastní nejsou. Myslete i na SEBE!

10. Nehádejte se nebo neřešte vaše starosti před dětmi

Dětské ucho slyší všechno a mnohé ho může poznamenat, děti se často mohou cítit situací ohroženi nebo dokonce vyděšeni. Vynechte proto některá rodinná témata v jejich přítomnosti. Nemusíte předstírat nekonfliktní manželství, stačí, když se před nimi budete snažit kontrolovat své emoce a budete hrát fér. Pokuste se co nejméně ohrozit stabilitu rodiny.

Výše zmíněných 10 rad by mohlo být pro rodiče motivující a jistě ne špatnou cestou, jak pomoci svým dětem ke šťastnému životu. Je už tedy jenna vás, jestli se jimi budete chtít řídit. V každém případě nemusíte mít obavy z neúspěchu, NIKDO NENÍ PERFEKTNÍ RODIČ. Dobrým krokem už vlastně je, že vás téma rodičovství zajímá a máte snahu rodinné vztahy řešit.

Co dělat, aby vaše dítě bylo šťastné?

 

Dee Autor Dee