Cibule zlepšuje imunitu

Úvodní stránkaCibule zlepšuje imunitu
27.květen 2018 od Dee v rubrikách Zdraví, Hobby a zahrada
štítky Zdraví, Zelenina

Taky vás dokáže cibule bezpečně rozplakat? Mě snad pokaždé. Už jsem zkoušela tolik tipů, abych neplakala, ale nejde to. A však on by si člověk měl občas nějak ulevit od starostí, tak proč ne zrovna pláčem … při krájení cibule. 

Cibule je známá jako zelenina po celém světě již od nejstarších dob. Dostala se k nám z Asie. Říká se, že ji ve starověkém Řecku a Římě dostávali vojáci, aby jim dodávala sílu a odvahu. Podle lidového pořekadla je cibule všelékem: 

"Cibule! Z tvého objetí uprchne každá nemoc." 

V zemích, kde je zvykem pojídat denně syrovou cibuli, se údajně vyskytuje rakovina jen velice zřídka. 

Cibule kuchyňská

se pěstuje ze semen nebo z malých cibulek. Nemá ráda čerstvě hnojenou půdu. Dobré je ji vysazovat poblíž mrkve nebo petržele- navzájem si totiž odhání škůdce. Odolnější pak je “cibule šalotka”, kdy z jedné cibulky vyroste celý trs nových. Sklízíme, až když zežloutne nať. 

Cibule zlepšuje imunitu, posiluje cévy, utišuje kašel a celkově pomáhá proti chřipce i bakteriálními infekcím. Povzbuzuje chuť k jídlu, napomáhá čištění krve i růstu vlasů. Dokáže tišit bolest, čistit krev i snižovat krevní tlak. 

Druhy použití 

Cibulový sirup je skvělý na kašel. Cibuli pokrájíme a zasypeme cukrem nebo smícháme s medem. Šťávu, kterou získáme, můžeme podávat po lžičkách pacientovi. Skladujeme v lednici, ne však déle než 24 hodin. 

Cibulový obklad při bolení uší. Doporučuje se přiložit na ucho pouze v případě, že vám nebo dítěti dělá v daný moment teplo dobře. Pokud by vám teplý obklad vadil, můžete zkusit i studenou variantu.
Oloupeme a nakrájíme cibuli, na sucho ji zahřejeme na pánvi, zabalíme do kapesníku a přiložíme na nemocné ucho. Můžeme upevnit šátkem nebo čepicí. Necháme potom působit asi jednu až dvě hodiny. V případě, že obklad nezabere, obraťte se na svého lékaře. 

Čaje z cibule jsou výborné na zmírnění kašle i k usnadnění vykašlávání. Oloupejte a pokrájejte jednu cibuli a jedno jablíčko (se slupkou i s jadřincem), smíchejte a dejte vařit tak na 7 - 10 minut. Potom přeceďte, můžete i dosladit medem. Tato varianta s jablkem je nejvhodnější pro děti, protože jablko zmírňuje chuť i vůni cibule. 

Cibuli lze využít i na spáleniny, rány nebo jako první pomoc při bodnutí hmyzem. Cibuli rozkrojte a potírejte 1 - 2 minuty postižené místo. U dětí je lepší využít v takových případech účinků jitrocele nebo netřesku.

Dee Autor Dee