CHKO: Moravský kras

Úvodní stránkaCHKO: Moravský kras
11.listopad 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Česko, Cestování, CHKO, Kraje, Morava

CHKO Moravský kras vznikla v nejcennější částí stejnojmenného území. Vyhlášena byla státem v roce 1956, tedy rok po vyhlášení nejstarší české CHKO Český ráj. Celková výměra CHKO je 94 km² a nachází se v krajině mezi Sloupem a Brnem. Oblast je proslavená především jeskynními útvary.

Nejvíce zkrasovělé území ČR

Oblast Moravského krasu je nejrozsáhlejší a nejvíce zkrasovělé území v České republice. Na relativně malé ploše západně od Brna se nachází stovky závrtů, které oddělují hluboké kaňonovité žleby. Typické pro tuto oblast jsou složité jeskynní labyrinty ve vápencovitých skalách.

Jak tyto labyrinty vlastně vznikaly? Působením vody a vymíláním horniny. Většina vod do oblasti přitéká z území Drahanské vrchoviny. Tyto vody na hranicích vápenců z velké části mizí pod zem – tedy do vápencového podloží. Právě zde dochází působením vody k vymílání vápence a vytváření dlouhých labyrintů jeskyní. K vytvoření nedošlo za pár dnů, ale složité cesty pod zemí jsou výsledkem dlouhého geologického vývoje.

Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně

Nejrozsáhlejší jeskynní systém ve Střední Evropě

Vlivem vody v podzemí Moravského krasu vznikl obrovský jeskynní labyrint. Ten je dokonce tak velký, že patří k nejrozsáhlejším jeskynním systémům ve střední Evropě. Jeskynní systém Amatérské jeskyně je dokonce největším ve Střední Evropě svého druhu. Se všemi navazujícími jeskyněmi má totiž délku téměř 35 km. Střední část Moravského krasu protíná 12 km dlouhé Rudické propadání s dominantou Býčí skálou.

Celkově je na území Moravského krasu v současné době evidováno 1 100 jeskyní. Některé jsou otevřené také pro veřejnost. Právě návštěva jeskyní je největším lákadlem Moravského krasu pro turisty. Roční návštěvnost je přibližně 400 000 osob. Pro veřejnost jsou přístupné jeskyně Punkevní, Kateřinská, Balcarka, Výpustek a Sloupsko-šošůvské.

Jeskyně Balcarka
Jeskyně Balcarka

Důkazy pravěkého života

Díky mnoha archeologickým nálezům bylo potvrzeno, že jeskynní systémy Moravského krasu obývaly lidé. V jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského rasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety. V jeskyních se našly také rytiny koní a bizonů na koňských žebrech. Ty se našly v jeskyni Pekárny.

petr Autor petr