CHKO: Český ráj

Úvodní stránkaCHKO: Český ráj
9.listopad 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Cestování, CHKO, Česko, Kraje

Na území České republiky se nachází celkem 26 zákonem ustanovených Chráněných krajinných oblastí – CHKO. Tato území se nachází v každé části našeho státu a každé z nich má svá specifika.

Mezi turisticky nejzajímavější a nejznámější patří bezpochyby Český ráj. Proč se jedná o tak zajímavou oblast a čím je specifická?

Základní informace o Českém ráji

Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na území České republiky. Jako CHKO byla vyhlášena již v roce 1955. nachází se na rozhraní tří krajů – Moravskoslezského, Středočeského a Královehradeckého.

V roce 2002 došlo k díky vládnímu zařízení k rozšíření Českého ráje také o oblasti Prachovských skal a oblast Maloskalska. V současné době je tedy rozloha CHKO Český ráj 181,5 km 2 a hlavní správa sídlí v Trutnově.

Český ráj – oblast pískovcových skal

Turisticky největším lákadlem Českého ráje i CHKO jsou bezpochyby skalní útvary. Jedná se o tzv. kvádrové pískovce. Ty vznikaly v období křídy a v období terciéru vlivem působení sopečné činnosti měnily svůj vzhled. Následně pak okolní sedment odnesla voda a řeky a oblast dostala takové rysy, jaké nyní známe. Přesně tímto způsobem vznikal také zřejmě nejznámější objekt na území Českého ráje – hrad Trosky.

Hrad Trosky
Hrad Trosky

3 samostatná území

Plocha CHKO Český ráj se interně dělí do tří samostatných částí. První oblast se nachází na území Mnichova hradiště a mezi Trutnovem a Sobotkou. Zde se nachází Trosky, Příhrazské skály a Hruboskalsko. Druhá část se nachází mezi Turnovem, Kozákovým a Malou Skálou.

Jedná se o oblast vrchu Kozákova, Suchých skal a Maloskalska. Třetí část je nejmenší a nachází se mezi Jičínem a Mladějovem. Do této oblasti spadají Prachovské skály.

Naleziště drahých kamenů, jeskyně a dutiny

V oblasti Českého ráje ovšem nejsou zajímavé jen pískovcové útvary, které vyčnívají z povrchu země, ale i útvary, které jsou ukryté v temnotě. Na území se nachází stovky jeskyní a skalních dutin.

Některé jsou zpřístupněné k návštěvám, jiné jsou moc úzké nebo příliš vzácné na to, aby v nich byl možný pohyb osob. Oblast hory Kozákov je také významným nalezištěm drahých kamenů, zejména mnoha odrůd křemene.

petr Autor petr