Chcete koupit koloběžku? Jak vybrat?

Úvodní stránkaChcete koupit koloběžku? Jak vybrat?
8.srpen 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada, O dětech
štítky děti, Dárek, Sport

Koloběžka v dnešní době už dávno není jen hračkou, na které by dováděly děti na pozemku před domem. Může být i plnohodnotným dopravním prostředkem na cesty do zaměstnání, výlety, relaxaci, sportovní potřebou i výbavou pro adrenalinové zážitky. Koloběžky už v dnešní době kupují stejně často dospělí sobě jako dětem. Jak ale vybrat správnou koloběžku pro dospělého, abyste si jízdu na ní užili a po pár týdnech se nezačala rozpadat? 

Pozor na nosnost

Každá koloběžka má svou nosnost. U skutečně profesionálních modelů je běžné, že nosnost koloběžek je 150 kg, což je dostačující pro drtivou většinu zájemců. Kdo má více, než 150 kg, sportovní aktivity asi nebudou jeho největší zálibou. Co když ale máte jen 70 kg? Nebylo by výhodnější koupit v supermarketu koloběžku s nosností do 100 kg, která je levnější? Odpověď je – NEBYLO! Proč?

Zejména u produktů v supermarketu je udávána maximální hodnota statického zatížení. Mějte na mysli, že při najetí do výmolu, sjíždění z obrubníku a v dalších případech je zatížení koloběžky větší. U levnějších modelů se může snadno stát, že vám popraskají drátky v kolech. 

Kola jako největší rozdíl

V drtivé většině případů jsou rámy koloběžek pevné a odolné. Velké rozdíly bývají ale v kvalitě kol a jejich upevnění. Právě kola jsou nejrizikovějším vybavením každé koloběžky. Výplet kol musí být z pevného materiálu.

Velmi důležitým kritériem, který určuje pohodlnost jízdy je také výška rámu – stoupátka. Každou koloběžku byste si měli nejprve vyzkoušet. Pokud bude stoupátko příliš vysoko, bude jízda namáhavá. Pokud příliš nízko, budete dřít o každou silniční nerovnost. 

Do terénu, do města nebo na cyklostezky

Koloběžky se v současné době prodávají v mnoha variantách provedení. Odlišná je především velikost kol.každý typ je určen pro jiné využití. jen zřídka jsou k vidění koloběžky se stejným průměrem kol. najdou se ale i modely, které mají vpředu i vzadu kola 12 palců. To jsou modely do velkých měst. Snadno se s nimi manipuluje i na malém prostoru, jsou skladné a nebudete mít problém v MHD.

Koloběžky s průměrem předního kola vpředu 20“, vzadu 16“ jsou ideální pro výlety na delší vzdálenosti. Jsou rychlé a mají dlouhý dojezd. Na zpevněné plochy může být plošinka níže. Při jízdách v terénu doporučujeme vyšší usazení plošinky rámu.

petr Autor petr