Cestování autem s malými dětmi (1,5 - 6 let)

Úvodní stránkaCestování autem s malými dětmi (1,5 - 6 let)
5.září 2017 od Lenka v rubrikách O dětech, Cestování
štítky Cestování, děti, rodiče, Výlety, Auto

Kdo nezažil, nepochopí. Ještě nevypočitatelnější než objížďky a opravy silnic a dálnic jsou někteří malí spolujezdci. Hned po tom, co se vám podaří nespoutatelné chobotnice připoutat do autosedaček, začnou se za první zatáčkou hlásit o svačinu a na konci rodného města padne kritická otázka: Kdy už tam budem.

Můžete dětem chvíli trpělivě odpovídat, pak ale často dojde na nejjednodušší řešení - pustit tablet č půjčit dětem telefon.

Spoustu zábavy se dá užít i jinými způsoby a já se vám v dnešním článku pokusím dát tipy na aktivity, které by vás neměly vyčerpat (jak duševně tak ani finančně).

Věkovou hranici určuji ze zkušenosti, ale berte v úvahu, že každé dítě je jiné a má rozličné zájmy a podle toho jinou schopnost koncentrace na danou činnost.

Nové hry a drobné hračky je dobré co nejdéle nechávat v záloze - a podle situace je kouzelnickým trikem vytáhnout jako překvapení. Nadšení z nové věci může trvat velmi dlouho a dokáže vám zaručit i několik kvalitních minut klidné jízdy.

1 | Audiopohádky a audioknihy 2,5+

V dnešní době je už nepřeberné množství pohádek, písniček. Už nemusíte poslouchat Hurvínka stokrát dokola (pokud vás ovšem děti nepřehlasují).

Pokud děti nejsou zvyklé poslouchat pohádky, doporučuji začínat s kratšími epizodami a jednoduchými příběhy. Například Povídání o pejskovi a koččičce namluvené Hegerem je nepřekonatelné.

Naši oblíbenci
Medvídek Pú čtený M. Ebenem. Příběhy jsou doplněny krátkými hravými písničkami.
Pohádky bratří Grimmů - taktéž čte M. Eben a nápaditými písněmi ho doprovází jeho bratři.
Včelí medvídci

2 | Písničky do auta 1,5+

Může se stát, že při poslechu pohádek začne na řidiče jít spaní a nastane čas zařadit něco svižnějšího. Ale co může bavit děti i rodiče? Jedině hravé a vtipné písničky s fórky i pro dospělé. Mezi taková alba patří Příběhy kluka bombarďáka, Kašpárek v rohlíku, Zvěřinec od Yellow Sisters, písně Skoumala či Nohavici.

Pokud si rádi zazpíváte lidové písničky v kvalitní hudební úpravě pořiďte si CD Zpívejte s námi od Kühnova dětského sboru.

3 | Hry do auta 3+

Objevem letních cest pro nás byla silikonová modelína. Mezi její vlastnosti patří to, že se nelepí, nedrolí, nezapáchá. Pracuje se s ní příjemně. Děti z ní můžou tvořit postavičky, zvířátka, balit do ní malé poklady. Prodává se v praktickém uzavíratelném pytlíčku, takže ani nezabere žádné místo v tašce. Můžete vybírat několika barev nebo koupit průsvitnou, která v noci svítí. 

4 | Malé fotoalbum 1,5+

Fotky na cesty jsem odkoukala od jedné kamarádky a samotnou by mě nenapadlo, jak se s tím především to nejmladší dítko na dlouho zabaví.

Pro nejmenší dejte do alba jemu známé členy rodiny - tatínka, maminku, babí, dědu, kamarády a zvířátka. Vždy se rozzáří radostí, když bude albem listovat a narážet na další a další známé tváře.

Starším dětem tam přidejte pár fotek z různých míst, na která rádi vzpomínáte nebo která jsou něčím zajímavá a poskytnou téma k dalšímu hovoru. 

5 | Maňásek 1,5+

S maňásky se vždy užije spousta legrace. Mohou vykukovat zpoza sedačky, ujídat dětem svačinu, očichávat jejich smradlavoučké nožky.

Maňáska můžete i improvizovaně vytvořit z (látkové) plínky, kapesníku či (čisté) ponožky. Vždyť je to právě svět fantazie, který děti vždy umí oslovit a vtáhnout do hry. 

6 | Slovní hry 5+

Mezi nejznámější patří slovní fotbal, ale ten je pro tak malé děti ještě těžký.

Zkuste hrát rýmovačky na různá slova nebo hádání zvířat, věcí, povolání s povolením odpovědí pouze ano/ne.

Nebo se můžete inspirovat krásnou knihou Co by se stalo kdyby… od Daisy Mrázkové a dávat dětem otázky typu: Co by se stalo, kdyby ses proměnil v mravence? Co by se stalo, kdyby nám došla čokoláda?

Tip na závěr:

Co s ročním dítětem, když dojde na nejhorší a veškeré sofistikované hry se vyčerpají?

  • Zapůjčte mu balíček papírových kapesníčků. Jejich postupné vytahávání vydá na cca 10km jízdy.
  • Pouzdro na brýle je také skvělá zábava. Dají se do něj schovávat různé drobnosti (papírové kapesníčky).
  • Plastová láhev (prázdná) a víčko. Je až neuvěřitelné, jak dlouho dokáže batole víčko šroubovat tam a zpět.

Pokud máte i vy nějaké zaručené tipy, jak zabavit děti na dlouhých cestách, podělte se o ně!

Lenka Autor Lenka