Česnek

3.květen 2017 od Dee v rubrikách Zvířata
štítky Bylinky, Zdraví, česnek, Česko, Zahrada, Zahradnictví

O česneku se říká, že je jedním z nejstarších lidových všeléků. Oproti cibuli, která léčí 7 neduhů, česnek prý léčí až 77 z nich. Pochází ze střední Asie a znali jej již Egypťané, kteří si údajně za 7kg česneku mohli koupit otroka. Díky jeho pachu si však velice brzy od Římanů vysloužili přezdívku “smraďoši”. Česnek kdysi sloužil jako lék proti moru, choleře, uštknutí i otravám. K čemu se používá v domácím léčitelství dnes?

ČESNEK KUCHYŇSKÝ a ČESNEK MEDVĚDÍ

(Česnek medvědí je planě rostoucí varianta.)

má rád lehkou přípustnou půdu s příměsí písku. Není vhodné jej sázet tam, kde dřív rostla cibule. Stroužky česneku sázíme v říjnu, ale teprve až na jaře z nich vyraší zelená nať. Sklízet jej můžeme na konci léta- tu nejlepší dobu poznáme podle toho, že nať začne pomalu žloutnout. Česnek potom dosušíme na slunci nebo pod střechou. Při skladování dbáme především na sucho a chlad.

Česnek má mimořádně silný protivirový, protibakteriální, protiplísňový i protinádorový účinek. Podporuje činnost srdečního svalu, snižuje krevní tlak, rozšiřuje cévy. Léčí průduškové i plicní záněty, hojí rány. Listy česneku medvědího čistí ledviny, krev i ruštinu ústní.

Česnek

Druhy použití

Tinktura z česneku medvědího pomáhá proti skleróze, kornatění cév, nespavosti i zvýšenému krevnímu tlaku. Nakrájené listy i cibulky naplníme do lahve a zalijeme 40% vodkou nebo čistým lihem. Necháme je louhovat na slunci nebo při pokojové teplotě asi 14 dní, potom scedíme a užíváme tak 1 lžičku denně.

Česneková šťáva je dobrá na plíseň nohou. Nanáší se na postižená místa obvykle tři týdny. Můžeme použít i česnek medvědí.

Obklad s česnekem na podporu vykašlávání při dráždivém kašli. Nahřejeme tvaroh na příjemnou teplotu. Potom do něj přimícháme 2-3 rozdrcené stroužky česneku a zabalíme do plátýnka. Hrudník natřeme sádlem nebo olejem a přiložíme obklad, který necháme působit asi hodinu. Takto můžeme obklad přikládat 1x denně po dobu několika dnů.

Česnekový med při chřipce, rýmě a kašli. Česnek rozdrtíme a smícháme s medem, potom necháme asi jednu hodinu louhovat a užíváme po lžičkách.

Stroužek česneku proti bolení v krku, při angíně. Opatrně stroužek oloupeme a vložíme do úst. Můžeme jej převalovat v ústech, ale nekousat. Účinné látky se uvolní do našich slin a vydesinfikují celou oblast úst i krku, přičemž zvyšují obranyschopnost sliznice. Povrch česneku se nesmí porušit, jinak by mohl sliznici naopak poškodit.  

Dee Autor Dee