Čas přezout auto zpátky na letní pneu

Úvodní stránkaČas přezout auto zpátky na letní pneu
9.duben 2016 od petr v rubrikách Auto-Moto, Hobby a zahrada, Nové články
štítky Auto, Jaro
Podle meteorologických předpovědí již zimní počasí definitivně skončilo, a pokud nenastanou nečekané meteorologické anomálie, mrazy ani sníh už se do tuzemských končin nedostanou. Přichází tedy pravý čas pro přezutí auta zpátky na letní pneumatiky. Zimní pneu se na suché a teplé vozovce mnohem rychleji opotřebují, a pokud je chcete využívat i další sezonu, vyměňte je co nejdříve.

Co když už zimní pneu nejsou pro další sezonu vhodné?

Velké procento řidičů má zlozvyk, že pneumatiky, které jsou pro další zimní sezonu již nevhodné s nedostatečnou výškou vzoru, nechá na svém autě i v létě a pošetří tak své letní gumy. Tento krok je ale nebezpečný. Nejenže se zimní pneumatiky na teplé a suché vozovce mnohem rychleji opotřebují, ale mají také odlišné jízdní vlastnosti. K teplé vozovce nepřilnou tak, jako pneumatiky z materiálu pro letní gumy. Hrozí mnohem větší riziko smyku i na suché vozovce. Jízdní vlastnosti na mokré vozovce jsou ještě horší. Zimní pneu mají vzorek navržen na sníh, nikoliv na odvod vody. Hrozí mnohem větší riziko aquaplaningu. Celkově je jízda na zimních pneu v létě mnohem nebezpečnější.

Vlastními silami nebo v pneuservisu?

Pokud máte jen jednu sadu disků a nemáte profesionální nářadí k výměně pneumatik na discích, návštěva pneuservisu vás nemine. Řešením může být, když si koupíte i druhou sadu disků a necháte na nich sezónní pneumatiky trvale. Vyměnit 4 kola a bezpečně je dotáhnout zvládne i zručný domácí kutil na zahradě i před domem. Nezapomínejte ale na to, že kola si udržují nejlepší jízdní vlastnosti jen v případě, že jsou správně vyvážená. Alespoň 1x za 2 roky je s každou sadou kol vhodné zajet do pneuservisu, kde je pomocí přístrojů důkladně zkontrolují, vyváží a odhalí případné defekty.

V servisu zkontrolují i další části vozu

Zima je pro každý automobil velmi náročným obdobím, především díky posypovým solím na vozovkách. I když ta letošní byla poměrně mírná, na autě mohla zanechat následky. Rozhodně se vyplatí dát auto po zimě přezout a prověřit do servisu. Co servis kontroluje? Především poškození brzdového systému právě následkem solí. Posypové soli jsou velmi agresivní i k podvozku auta. Napomáhají korozi a k rychlejšímu opotřebení materiálu. Nejčastěji způsobují opotřebení materiálu na gumových hadicích podvozku a na jejich sponkách. V servisu odhalí a vyřeší případné problémy ještě dříve, než dojde k poškození jednotlivých částí.
petr Autor petr