Čas narozenin

Úvodní stránkaČas narozenin
25.březen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Narozeniny, Oslava
Když je člověk ještě malé škvrně, zdá se mu mnoho věcí důležitějších než je tomu v dospělosti. Ale na to jste už asi přišli. To, že ztratíte míč, dostanete ve škole pětku nebo musíte jít spát, když se vám ještě nechce, může být veliká pohroma. Na druhé straně jsou věci a události, které mají v tomto období velmi důležitý význam a vy si je díky tomu ještě v dospělosti dokážete vybavit. Jednou z takových událostí je oslava narozenin. Naše B. bude slavit DVA! Je to legrace, když se jí snažím prsty poskládat tak, aby ukázala právě tento počet. JEDEN-DVA! Tak rychle to utíká ... moje miminko. Musím jí něčím potěšit, vymyslet zajímavý dárek a udělat jí parádní oslavu. Mám ráda oslavy. Myslím, že by lidé neměli zapomínat slavit a bavit se.

Oslava

Je jasné, že u takhle malých dětí není moc důležité, jaký bude dort. Prožívají vlastně další den, který se jim my rodiče snažíme udělat výjimečným, i když je výjimečným zatím především pro nás. V případě B. se tedy nepůjde krmit kačky, dívat na ptáčky, rýpat klacíkem do hlíny, dupat na kanály, sbírat malé červené kuličky (snad nejsou otrávené) a ani na klouzačku na hřišti. Ale zkusíme se bavit jinak!  A jestli se u toho pobaví i dospělí, budu jako máma (hlavní organizátor oslavy) nesmírně spokojená. Na co tedy nezapomenout?

Výzdoba

Moc se mi líbí představa, že se oslavenec bude moci na samotné oslavě taky nějak podílet. U malých dětí je možné nechat je ozdobit pozvánky prstovými barvami nebo razítky, o trochu větší už se potom mohou zapojit samotnou kresbou nebo jiným výtvarným výkonem, např. pokreslit či polepit papírové nádobí, vyrobit malou ozdobu do vlasů či ozdobit dřevěný kolík na památku. Co se týče výzdoby jako takové, balónky mě a mou dceru nejspíš nikdy neomrzí, a i když je zrovna nemůžete nafouknout heliem, dá se z nich udělat závěs či jiný barevný druh dekorace. Na internetu toho samozřejmě ohledně narozeninové party najdete mnoho, jen promyslete, zda se vám finančně takové dekorace nebo služby vyplatí.

Občerstvení

Děti moc na občerstvení mít čas nebudou, je tedy nejlepší využít varianty rautu, kdy si mohou kdykoliv přijít pro něco k snědku. Určitě vsadím na ovoce a zeleninu nakrájené na neobvyklé tvary, cokoliv z listového těsta- spíše slanou variantu se zeleninou, šunkou a sýrem. Dort nechám udělat jeden krásný z mascarpone a šlehačky (dětem potom pro jistotu ještě klasický jogurtový s piškoty a ovocem, mívají ho radši). Osvědčené se ukázaly kuřecí medailonky, pudinkové mističky, vykrajované a ozdobené toasty nebo suchary, tvarohové pomazánky. Sladkostem se v našem případě ráda vyhnu. Myslete na to, že není vaším úkolem děti přecpat, ale zabavit! Pití je fajn v podobě džusů, šťáv, studených či teplých ovocných čajů nebo jemně ochucené vody s citrónem, která v letních měsících osvěží nejen vás, ale i vaši drobotinu. Nezapomeňte si s dětmi ťuknout na zdraví!

Organizace

Myslete na to, abyste vhodně zvolili čas a neměli potom na oslavě ospalého a mrzutého oslavence či malé hosty. Pokud očekaváte i maminky s miminky, připravte pro ně s tichý koutek na spaní. Vyhraďte si na oslavu alespoň dvě nebo tři hodiny, aby stihl v klidu dorazit každý a ještě jste si to spolu všichni parádně užili. Pověřte někoho z dospělích fotografováním, popř. roznášením kávy. Ostatní najdou již sami na rautovém stole. Vy si přeci taky chcete tento den vychutnat nebo ne?

Program

Program je velmi závislý na místě konání celé akce. Pokud si pronajmete dětské centrum, vyzdobíte zahradu nebo připravíte jiný prostor, takhle malé děti už se potom zabaví víceméně samy. Děti milují překvapení, pro ty starší můžete část oslavy zorganizovat formou soutěže nebo hry, ideální je přípravu nechat na některém z těch starších- mají spoustu nápadů ze školy nebo školky. Překvapením pak může být někdo v kostýmu, v nejlepším, aby zobrazoval oblíbenou postavu oslavence, to máte hned veselo! Nebojte se pustit hudbu a společně si zatančit. No řekněte sami, jak často máte čas a chuť si s vašimi dětmi takhle užívat jeden druhého? Tohle je ten správný okamžik! Využijte toho! Přeji vám krásné narozeninové zážitky!
Dee Autor Dee