Buďte vděční

Úvodní stránkaBuďte vděční
15.únor 2016 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Výchova
Máte doma temperamentní dítě? Často se projevuje jinak, neobvykle, mnohem výrazněji než ostatní? Vzteká se nebo přikazuje, nikdo to prý neumí lépe! To musíte mít kolikrát chuť se otočit jiným směrem, třeba když právě shodilo v obchodě jogurt na zem a vám nezbude nic jiného, než se jít omluvit za tu spoušť. Myslím, že každá maminka podobné situace dobře zná. Akorát v některých rodinách jsou podobné momenty na denním pořádku, což maminky vede spíše k šílenství než k vděčnosti. Jak se ale nerozplakat, nerozzuřit, nezešedivět, když dítě i nedá říct a vy máte stále na mysli větu: “Kde jsem udělala chybu?” Myslím, že ulevit se vám může až v momentě, kdy si uvědomíte, že i tohle chování je součástí osobnosti vašeho potomka. Takhle se prostě projevuje, to je ON! Vaše dítě, vaše láska, střed vašeho rodičovského vesmíru! Vím, že je to těžké, ale jakmile si toto uvědomíte, začnete se těšit většího klidu a přestanete se snažit své dítě co nejvíce změnit.
Divoké dítě
Přemýšleli jste někdy, jak se asi musí vaše dítě cítit? Co je na světě, stále mu někdo brání v tom, aby dělal to, co ho baví. Je to jako kdybyste chtěli jít určitým směrem a někdo vás stále tahal za ruku zpátky nebo si stoupl přímo před vás a bránil vám v pohybu. To by se vám určitě nelíbilo. Vybrala jsem po vás tři oblasti, za které byste měli být v případě vašich potomků vděční:

Za jejich zdraví

Existují věci, které si až tak často neuvědomujeme, jedna z nich je zdraví. Myslete na něj! Buďte vděční za to, že vaše dítě může lézt, chodit, zkoumat okolní prostředí a dokonce i shodit jogurt někde v samoobsluze. Zkuste v tom najít svá pozitiva nebo alespoň něco úsměvného. (Tak si alespoň uklidíte, seznámíte se s vedoucí prodejny, utřídíte si myšlenky, promyslíte novou strategii, vyměníte všední den za …den o události bohatší?)

Za jejich osobnost

Každý z nás je jedinečný, i vaše dítě! Nikdo jiný přeci nevyrůstal za souhry takových podmínek jako váš syn nebo vaše dcera. Přijměte jeho/její osobnost a oceňte úspěchy. To je pro vašeho potomka v každé jeho životní etapě VELICE důležité! A v neposlední řadě buďte vděční:

Za těžké chvíle

To právě ony vás i vaše dítě naučí, jak se vyrovnávat s těžkými životními situacemi. Díky nim budete všichni zas o kousek silnější. Postupem času dokážete vyjádřit svůj nesouhlas, vybrat si cestu a držet se jí. I takové chvíle mají co nabídnout.
Dee Autor Dee