Budeš mít brášku nebo sestřičku

Úvodní stránkaBudeš mít brášku nebo sestřičku
18.únor 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Ženy
Nastal čas, kdy bychom měli zvažovat druhé miminko. Tedy alespoň okolí nás ponouká. Že by? Důvodů se zdát být více- nemusela bych brzy do práce, mezi sourozenci by nebyl moc velký věkový rozdíl, mohli by si spolu hrát a nakonec je pravdou, že v takovém případě by jedna mateřská dovolená plynule navazovala na druhou. Takže jsme přemýšleli ... a nakonec se rozhodli ještě počkat. Je nám teď s B. moc prima a druhé miminko by jistě upoutalo naši pozornost do takové míry, kterou ta naše princezna právě zrovna moc nechápe. Ostatně o tom jsem se přesvědčila sama teprve nedávno, když jsme byly navštívit jednu kamarádku, která má 5ti měsíčního chlapečka. Jak jsem ho začala chovat v ruce, má roztomilá holčička se změnila v malé hádě, které po mně začalo usilovně šplhat a natahovat ruce. Když viděla, že miminko jen tak snadno neodložím, spustila pláč. Hned večer jsem začala přemýšlet, jak jí to celé jednou vysvětlím, aby se na miminko těšila a aby na něj nežárlila. Měla bych jí na sourozence náležitě připravit.

Vysvětlete těhotenství

Nebojte se, nemyslím, že by byly nutné detaily, ale to že miminko vznikne díky lásce mezi maminkou a tatínkem, je myslím hezká varianta. Zajímavější pak ještě bude, když zmíníte, jak bráška nebo sestřička roste u maminky v bříšku (k dostání jsou o tom velmi pěkné knížky). A pozor, nezapomeňte podotknout, že jakmile je jednou miminko venku, už se nedá vrátit zpět!

Mluvte o změnách mezi dětmi a miminky

Vaši starší potomci by měli vědět, že miminka nesmí jíst rajčátka, jahody, polévku nebo maso (jednoduše vše, co vaše dítě miluje). Mohou pít jen mléko. Děti se vás budou ptát: "Může se miminko dívat na pohádky?" "Ne, ale velké děti už ano!" "A bude si hrát s mými hračkami?" "Ne, ještě bude moc malé, ale ty si hraj kdykoliv." Nakonec sami přijdou na to, že je super být už velký/á a hrozná nuda být ještě miminko.

Maminka nebude mít tolik času

Často se píše, že je dobré dětem již předem vysvětlit některá nová pravidla. Např.: když bude maminka kojit, musí být jen s miminkem, miminko bude spát ze začátku u mámy a táty v ložnici, tatínek někdy zastane to, co maminka dříve (tzn. občas tě vyzvedne ze školky, udělá ti svačinku nebo přečte pohádku). I přesto, že je vaše dítě ještě malé, poslouchá vás a některým věcem již rozumí. Díky takové přípravě bude v nových situacích méně překvapené.

Dovolte jim být velkým bráchou nebo velkou sestřičkou

Nakupujte pro miminko spolu, nechte je pomoci vybrat jméno nebo barvu pokojíku. Zmiňte se o aktivitách, ve kterých mohou pomáhat: koupat, podávat plenky či jiné věci při přebalování, zpívat písničky nebo miminko houpat v kolébce. Určitě se na takové poslání budou moc těšit.

Nevymýšlejte si

Nikdy neříkejte dětem to, co nebude moci vaše novorozeně splnit, např. že si spolu budou hrát nebo se samy koupat ve vaně. Malé děti ještě nemají takovou představu času, ptaly by se každý den, když už to bude. A byly by zklamané nebo možná i naštvané, že tohle malý bráška nebo sestřička ještě nedokáže. Jak s oblibou říká má kamarádka: jedno dítě, žádné dítě. Určitě to bude "větší divočina" mít děti dvě, ale kolik lásky a štěstí přineslo to první ... Přemýšlejte. Vy už byste tyhle okamžiky podruhé zažít nechtěli?
Dee Autor Dee