Bez černý pomůže při nachlazení

Úvodní stránkaBez černý pomůže při nachlazení
21.listopad 2016 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Bylinky, Léčba, Léky

Ne nadarmo se říká: “Před heřmánek klekni a před bezem smekni.

Já jsem bez začala používat vlastně až díky mému manželovi, jehož rodiče jej měli na chatě a upozornili mě na jeho účinky. Je to voňavá bylina, která je kolem mě skoro na každém rohu, jen já si jí nikdy předtím nevšimla. A víte, co se říká o bylinkách - kolem vás rostou nejvíc právě ty, které potřebujete.

BEZ ČERNÝ

je vytrvalý keř nebo malý strom, který roste na okrajích lesů, cest i v blízkosti menších měst. Na jaře kvete bílým květenstvím a na podzim dozrává v černé drobné plody. Roste po celé Evropě a dokonce i na Sibiři. Pro naše předky to byl keř, který měl magickou moc - sídlili v něm duchové i víly. Z bezu se vyráběly kolébky, aby duch stromu ochránil děťátko před zlem.

Sbíráme KVĚTY, PLODY i LISTY. Květy sbíráme v květnu nebo v červnu za slunečného dne. Sušíme je v tenké vrstvě ve stínu- ideálně na místě, kde se dobře větrá. Plody pak opatrně v rukavicích v srpnu a září. Jen dejte pozor, ať vás nepředběhnou ptáci, ty mají bez velice rádi.

Samotné pěstování pak není vůbec složité, je to poměrně nenáročný, vytrvalý stromek či keř, který je dobré na podzim hodně seřezávat, aby se vám na zahradě nezačal příliš roztahovat.

Používá se při horečce, má protizánětlivý i protinádorový účinek. Pomáhá snížit krevní tlak, zpevnit cévní stěny při hemoroidech nebo křečových žilách. Listy je možné použít jako obklady na bolestivá kolena a klouby. Je dobrý na kašel, rýmu, nemoci ledvin i močových cest.

Druhy použití:

Čaj z květů bezu při nachlazení: bezové květy přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat asi 15 minut. Já čaj vylepšuji ještě přidáním květů lípy (rovněž vyvolávají pocení, snižují horečku atd.) a troškou sušených sedmikrásek, které mu dodají příjemnou chuť.

Jako kloktadlo se používá vlažný odvar z květů, který je dobrý na bolesti v krku, chrapot, afty nebo stejně jako mátový odvar na zánět dásní. Určitě vyzkouším, protože se záněty dásní bojuji docela často.

Čaj (nálev) vlažný a neslazený při nemocech ledvin a močových cest: 2 lžičky květu zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut. Pijeme 3x denně (při hubnutí i 5x denně). Stejně připravený nálev pomáhá i při žaludečních obtížích, křečích, nadýmání, menstruačních bolestech nebo migréně.

Sirup z květů děláme doma skoro každý rok, v zimě je báječný do čaje, v létě do něj přidávám mátu nebo meduňku a s ledem i citrónem s ním míchám parádní letní drinky pro děti i ty dospělé. Vyzkoušejte si jej udělat taky, je to jednoduché:

15 čerstvých květenství operete a zalijete 2 litry převařené a vychladlé vody. Vše necháte louhovat tak 12 až 24 hodin někde v chladu. Potom je nutné výluh přecedit, přidat 2kg cukru, šťávu ze čtyř citrónů a 2 polévkové lžíce kyseliny citrónové. Mírně zahřívejte, dokud se vše nerozpustí a potom jím naplňte ideálně skleněné lahve. (Je dobré předtím pořádně vymýtit horkou vodou.) Nezapomeňte pevně uzavřít zátky nebo víčka, jinak by se vám mohl sirup snadno zkazit. Věřím, že Vám bude chutnat!

 

 

Dee Autor Dee