Banánový chlebíček (banana bread)

Úvodní stránkaBanánový chlebíček (banana bread)
8.červenec 2016 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Recepty, Pečení, Banán, Tip na víkend

Recept na tento sladký moučník pochází z Ameriky. Dokonce tam slaví i svůj svátek, který připadá na 23. února. Zdá se, že je v těchto končinách velmi oblíben. Aby také ne, chlebíček je kyprý, sladký, lze si ho zpestřit přidáním čokolády, rozinek, kokosu, takže je pokaždé jiný. Lidé si ho rádi ještě navrch vylepšují na kolečka pokrájeným banánem zakápnutým javorovým sirupem. (V takovéto verzi ale doporučuji snížit obsah cukru v těstě…). Chlebíček si před podáváním můžeme i lehce opražit v domácím grilu. Lahodnou kombinaci tvoří také s vanilkovou zmrzlinou. Variací je tedy mnoho, záleží na vás, co vám zachutná.

Ingredience

100g hladké mouky
120g celozrnné (špaldové) mouky
100g cukru
2 lžičky sody na pečení
špetka soli
1-2 lžičky skořice
120ml oleje
150g smetanového jogurtu
1 vejce
2 velké (pře)zralé banány
8ks kakaových bobů nebo 25g hořké čokolády

Postup

  1. Smícháme všechny suché ingredience.
  2. Posupně do těsta vmícháme olej, jogurt i vejce.
  3. Banány vidličkou rozmačkáme. (Nemusí být rozmačkané úplně na kaši, malé kousky dodají těstu zajímavou strukturu.) Přidáme je do těsta.
  4. Kakaové boby rozdrtíme v hmoždíři na menší kousky. Pokud použijeme hořkou čokoládu, rozlámeme ji na drobné části. Promícháme s těstem.
  5. Těsto vlijeme do formy na biskupský chlebíček.
  6. Pečeme v troubě na 170°C 45 minut. Ke konci pečení vyzkoušíme špejlí, zda je chlebíček propečený. (Pokud by se vám stalo, že svrchu začne chlebíček rychle hnědnout, ale vevnitř bude těsto ještě tekuté, stáhněte teplotu na 150°C a přikryjte ho alobalem. Díky tomu se dopeče, ale nespálí.)


TIP: V receptu použité kakaové boby seženete nejlépe ve zdravé výživě. Jsou bohaté na hořčík, vitamín C a antioxidanty. Koncentrace zdraví prospěšných látek je mnohonásobně vyšší než v kakau či čokoládě, které prošly průmyslovým zpracováním. Aby si zachovaly co nejvíce kvalitních látek, je nejlepší je konzumovat syrové. Proto jimi můžeme třeba posypat i již hotový moučník.

Lenka Autor Lenka