Balzám na rty je vítaným doplňkem během zimy, ale…..

Úvodní stránkaBalzám na rty je vítaným doplňkem během zimy, ale…..
1.únor 2015 od Radush v rubrikách Nové články, Zdraví
štítky Imunita, Zdraví, Životní styl
Také se vám zdá, že během zimních měsíců dostávají vaše rty pořádně zabrat? Znáte ten pocit, když jsou vysušené, popraskané a nepříjemně pálí? Přistihli jste se, jak si rty nevědomky zvlhčujete jazykem, ale kýžená úleva ne a ne přijít? Ba co víc, je to ještě horší? Pravděpodobně teď souhlasně kývete hlavou a druhým dechem dodáváte, že znáte jednoduchý recept, jak rtům ulevit. Vždyť zázračný pomocník v podobě balzámu na rty je základním doplňkem v nejedné kabelce nebo kapse. Z jakého důvodu však Češi znají tento produkt i pod názvem „jelení lůj“? Z čeho se vyrábí? A do jaké míry se zakládají na pravdě informace, že jeho užívání může i škodit? Dovolte nám nyní vzít vás na krátkou exkurzi do hlubin „jelení duše“.
Jelení lůj
Původní zmínky o natírání rtů za účelem jejich ochrany, můžeme nalézt již v dávných dobách, kdy si lidé potírali ústa různými druhy sádla. Velmi oceňované byly vlastnosti loje jeleního, nicméně jednalo se o poměrně vzácný a také drahý artikl, proto docházelo k jeho nahrazování. Nejčastěji se používal lůj hovězí, vepřový, ovčí, kozí, méně často pak sádlo liščí. Z dostupných materiálů vyplývá, že různé druhy balzámů se vyráběly mnohdy přímo v klášterech. Výsledný produkt tehdy do jisté míry připomínal svíčku bez knotu zabalenou do jakéhosi hliněného obalu. Postupem času se technika přípravy i samotné složení zdokonalily. I dnes je základem tuk, který se však vědecky nazývá triglycerid mastných kyselin. Přimíchává se lékařská vazelína a parafíny, které zabraňují vysychání. V bývalém Československu se pak v Novém městě nad Metují vyráběla tradiční značka pod názvem Jelení lůj od roku 1962 – a výrobu zde se podařilo zachovat dodnes. Firma se pyšní osvědčenou recepturou, kdy základ tvoří všechny výše zmíněné tradiční složky - přírodní komplex triglyceridů mastných kyselin ve směsi s medicinální vazelínou a parafíny. Tato směs pomáhá rtům od vysoušení a chrání je před nepříznivými vlivy počasí. Účinek balzámu zde ještě zvyšují přidáním různých druhů bylin. Na pultech obchodů proto můžeme od této české značky, ale i světových výrobců, zakoupit celou škálu typů. Nejčastější druhy balzámu na rty:
  • Tradiční receptura (lze použít i na tváře nebo další části pokožky)
  • Balzám na rty s placentou
  • Balzám na rty s bylinkami (meduňkou, heřmánkem, tee trea oil, atd.)
  • Balzám na rty s různými druhy ovoce (oblíbený zejména u dětí - třešeň, jahoda, vanilka, banán, atd.)
  • Balzám na rty s UV filtrem (vhodný při intenzivnějším slunečním záření v létě nebo na horách)
  • Balzám na rty s konopným olejem
  • Balzám na rty s medem
  • Balzám na rty tonizující (slouží jako náhrada za rtěnku)
  • Balzám na rty s vitamíny (nejčastěji A, B5, E, F)
  • Balzám na rty kolagenem (vhodný zejména pro děti)
Blahodárné účinky balzámů na rty však mají svoje limity. Vaše ústa se totiž na jejich užití mohou stát závislá. Horní vrstva rtů je tvořena částečně odumřelými buňkami, pod kterými se tvoří buňky nové. Budete – li si natírat rty příliš často, může stát, že ve funkci nahrazování poleví. V případě, že si pak nebudete natírat ústa tak intenzivně, jak jsou zvyklá, budou se rychleji vysoušet a bude nutnější je potírat více. Proto si tedy dobře rozmyslete, zdali balzám skutečně v danou chvíli potřebujete či důvody pro jeho užití jsou spíše psychické nebo jsou otázkou zvyku.
Radush Autor Radush