Apple ukončí vývoj Aperture, nahradí ho Photos

Úvodní stránkaApple ukončí vývoj Aperture, nahradí ho Photos
6.červenec 2014 od david v rubrikách GigaTech
štítky IT
[N]epříliš překvapivou zprávu oznámila v posledních dnech společnost Apple. Vzhledem představení nové aplikace Photos během nedávné keynote Applu, většina uživatelů předpokládala nahrazení aplikace iPhoto právě touto novou aplikací. photos_app Apple se ale rozhodl zajít ve sjednocení a provázání systému ještě dále a ohlásil ukončení vývoje své profesionální aplikace pro fotografy Aperture.
Aperture je profesionální nástroj na úpravu fotografií, jehož poslední třetí verze se prodává od roku 2010 a od té doby se uživatelé dočkali pouze minoritních aktualizací. Zástupci Applu potvrdili pro renomovaný server 9to5Mac že již nebudou pracovat na vývoji nových verzí. Poslední update zaručí pouze kompaktibilitu s novým systémem OS X 10.10.
Photos budou do budoucna kombinovat organizaci fotografií kterou až dosud zaišťovalo iPhoto a možnosti úprav, které byly možné v Aperture. Navíc přibude nová podpora synchronizace prostřednictvím iCloudu. Ta bude synchronizovat všechny fotografie napříč iOS a OS X. Výhodou bude také podpora práce přimo v cloudu, bez nutnosti stahovat fotografie na disk počítače. Na toto oznámení okamžitě reagovala společnost Adobe, který vyvíjí konkurenční aplikaci Adobe Lightroom, která slíbila posílení vývoje této aplikace. Společnost Apple nicméně slíbila, že Photos dostanou většinu funkcí které obsahuje aplikace Aperture. Velkým plusem pro Photos je také to, že je součástí systému a proto je k dispozici zdarma, narozdíl od konkurenčních aplikací.
david Autor david