Alergie

3.červen 2016 od petr v rubrikách Zdraví
štítky Alergie, Zdraví

Tipy, jak zmírnit alergii na jarní pyly?

Jaro je pro mnoho z nás nejkrásnějším obdobím v roce, kdy vše kvete, ptáci zpívají a celá příroda se probouzí k životu. K životu se ale probouzí také pyly, kterých je v ovzduší na jaře nejvíce za celý rok.

Osoby, které mají na pyl alergii rozhodně jaro za nejkrásnější období nepovažují. I s alergiemi se ale dá bojovat a alergická reakce na pyl se dá snížit nebo se jí alespoň vyvarovat.

Jak?

  • Nezanedbávejte léky – lékaři velmi dobře vědí, proč vám předpisují na alergii léky. Rozhodně je nevynechávejte a berte je pravidelně. V opačném případě by se reakce mohla horšit.
  • Snažte si svůj den naplánovat podle aktuální pylové situace. V dnešní době se dá z mnoha zdrojů zjistit aktuální pylová situace a podle této předpovědi si můžete naplánovat svůj den a hlavně množství venkovních aktivit.  
  • Snažte se zabránit přímému styku pylu s očima. I sluneční brýle mohou být ochranou před přímým stykem pylu s očima.
  • Pokud je to možné, přenechejte práce jako zastřihávání stromků nebo sekání trávy na ostatních členech vaší domácnosti. Pokud to možné není, snažte se co nejvíce chránit – rouška na ústa a nos.
  • Pokud máte domácí mazlíčky, kteří se často a dlouho pohybují venku, omezte s nimi kontakt. V ideálním případě je vůbec nepouštějte do interiéru. Na jejich srst se nachytá mnoho pylu, který se pak uvolní v domácnosti a způsobuje alergii i zde.
  • Pyl se dostává do interiéru také otevřenými okny a dveřmi. Snažte se větrat jen na nezbytně nutnou dobu.
  • Při jízdě v autě si zapněte klimatizaci nebo jiný způsob chlazení. Otevřená okénka způsobí alergickou reakci. Pokud klimatizaci nemáte, záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro větší teplo v autě nebo alergickou reakci.
  • Dovolenou vybírejte v destinacích, kde není tak vysoká koncentrace pylů. 

Za každé situace se tedy snažte minimalizovat kontakt s pyly. Pokud to není možné, chraňte se před nimi.

 

petr Autor petr