Ágra – indické město, kterému dominuje Tádž Mahál!

Úvodní stránkaÁgra – indické město, kterému dominuje Tádž Mahál!
9.červen 2015 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování
Většina turistů, plánujících poznávací cestu do Indie, si dá město Ágra na přední místa ve svém seznamu. Jedním z hlavníh důvodů k návštěvě tohoto města je jednoznačně Tádž Mahál, dominantní stavba, zapsaná v seznamu UNESCO, která se stala doslova symbolem celé Indie. Ágra může ale turistům nabídnout mnohem více, než jen tuto dominantu. My si dnes toto město představíme detailněji.

Nejprve popis samotného města

Ágra se nachází v severní části Indie, konkrétně v severní části indického státu Uttarpradéš. Podle legend toto město založil Rádž Bagal Singh okolo roku 1495 na břehu řeky Jamuny. V dobách své největší slávy byla Ágra hlavním městem Mughalské říše. Navzdory svému věku si toto město zachovává nejen svou krásnou tvář, ale především svého ducha.

Na co se připravit?

Připravte se na to, že celá Indie i samotná Ágra si žije životem, který je pro západního člověka jen těžko pochopitelný. Odpadkům se zde nevěnuje prakticky žádná pozornost a tak je můžete najít všude. I koryto vyschlé řeky se postupem času změnilo na provizorní skládku. V Ágře nijak není oddělená bída od bohatství. Vedle nejkrásnějších památek a přepychových sídel místních nejbohatších obyvatel se nachází slamy, kde žijí nejchudší lidé pod přístřešky z klacků, dek a igelitů.
Indie

Tádž Mahál

Dominanta celé Ágry a možná i celé Indie. Palác Tádž Mahál, jehož stavba trvala 23 let (1632–1654). Postavit jej nechal indický vládce Šáhdžahán a na jeho výstavbě pracovalo přes 20 000 dělníků. Nejedná se o chrám, nýbrž o hrobku, nebo spíše památník lásky. Hrobku své předčasně zesnulé ženy Ardžumand Banu Baygam, která zemřela při porodu čtrnáctého dítěte. Mnohými odborníky je stavba popisována jako nejmarnotratnější hrobka historie. Celá stavba je z bílého mramoru a do jednotlivých mramorových bloků jsou vsazeny malé polodrahokamy, které vytváří nádherné obrazce. Okolo stavby se rozprostírají přepychové zahrady a dovnitř se dá projít hned několika branami.
Tádž Mahál
Tádž Mahál je naprosto symetrický ze všech stran.

Ágra Fort

Ágra Fort
Ágra Fort (pevnost Ágra) je druhou nejznámější památkou v tomto městě. Jedná se o mohutnou pevnost z červeného pískovce, která je označována, jako nedobytná. Jediným vchodem je brána Amana Sinha, jejíž neobvyklý tvar do zatáčky měl zmást protivníky,. Ti si mysleli, že když se dostali za první obrannou linii, že je vyhráno. K jejich překvapení zde čekal vodní příkop plný krokodýlů. Obvodové stěny jsou dvojité a délka celého opevnění je 25 kilometrů. Uvnitř pevnosti se nenachází jen zahrady, ale velké množství sálů, příbytků a místností. Sama pevnost mohla fungovat dlouhodobě bez okolních zásahů. Jedná se o malé město ve městě.  

Co dále vidět v Ágře?

Samotným Tádž Mahálem a Ágreskou pevností ale rozhodně nekončí zajímavá místa, která můžete v tomto městě vidět. Za návštěvu jistě stojí také Akbarovo Mauzoleum, mimořádná mramorovo-pískovcová hrobka největšího ze všech Mughalů. Červený pískovec je na této stavbě interzován bílým mramorem. Ve městě se také nachází Malý Tádž, neboli hrobka Itamáduddauly, která stojí na levém břehu Jamuny. Je postaven ve stejném stylu, jako Tádž Mahál, jen není tak mohutný. Mnohé detaily ve zpracování ale podle odborníků jsou mnohem krásnější.
Magda Autor Magda