Aby vás poslechli i bez ječení

Úvodní stránkaAby vás poslechli i bez ječení
11.únor 2016 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Výchova, Životní styl
Zrovna nedávno jsem byla na návštěvě u jedné kamarádky, má dvě děti staršího věku než je B. Chtěli jsme jít společně na procházku a řeknu vám, bylo mi jí až líto, když jsem viděla, jak je pro ni těžké upoutat jejich pozornost a přimět je, aby ji poslechly. “Děti, tak jdeme? Matěji, zvedni se! Leni, už se oblíkej! Tak honem, jak dlouho budu ještě čekat?” Právě tahle situace mě přivedla k tomuto článku. Jak to udělat, aby vás vaše dítě poslouchalo, aby vás vůbec SLYŠELO? Nemyslete si, já už taky kolikrát musím na svou dceru houknout, aby mě začala konečně vnímat, přestože jí ještě nejsou ani tři roky. Jenže, když houknu moc, začne plakat nebo se rozzlobí či dokonce urazí, a to je mi potom vždycky líto. Vždyť by to šlo určitě i jinak. Nechci být uječená máma! Zjistila jsem pro vás pár tipů:

ŠEPTEJTE

Místo toho, abyste se snažili své děti překřičet, zkuste na ně šeptat. Možná bude chvíli trvat než zjistí, že na ně mluvíte, ale jakmile na to přijdou, už nebudou mít chuť pokračovat v křičení a automaticky sníží svou hlasitost na úroveň té vaší.

DOTÝKEJTE SE

Tuhle variantu upoutání pozornosti používám ve škole jako učitelka docela často. Jakmile chci, aby děti zpozorněly, anebo je chci jen zklidnit, dotknu se jejich ramene a ony okamžitě zpozorní. Funguje to skvěle!

UDĚLEJTE NĚCO NEOČEKÁVANÉHO

Tohle vyzkoušejte v domácím prostředí, budete se jistě méně ostýchat udělat něco neobvyklého doma před svým dětmi než někde jinde. Můžete na ně vyzkoušet jen legrační obličej nebo si lehnout na zem a chvíli se nehýbat. Zkuste začít tančit či jakýmkoliv jiným způsobem převést pozornost na sebe. U dětí platí: čím bláznivější to bude, tím dřív je získáte na svou stranu.   

ZATLESKEJTE

Tuhle metodu jsem okoukala ve škole - resp. v družině, jakmile paní družinářka chce získat pozornost všech těch kvílejících capartů, zavolá: “Kdo mě slyší, zatleská!” Opakuje větu dokola a dokola, dokud netleskají všichni. Nejsem si jistá, zda to bude fungovat i v menším počtu dětí, ale proč to nezkusit?

POŠIMREJTE

Tato metoda nemusí vyhovovat zrovna každému dítěti, ale vy přeci nejlépe znáte své děti, takže pokud jim šimrání nebo lechtání vadí, jednoduše to ani nezkoušejte. V jiném případě funguje docela účinně a navíc se u ní parádně se zasmějete! Z vlastní zkušenosti mohu říci, že čím hravější formou si získávám pozornost mé dcery, tím raději se mnou spolupracuje na čemkoliv, o co ji požádám. Už to pro ni není ani tak úkol, jako spíš HRA. A co je na tom všem úplně nejlepší? U ani jedné z možností nemusím ječet. Věřím, že tyto nápady obohatí vaše společné chvíle a přijdete díky nim na způsob, jak se naladit na stejně příjemnou vlnu.
Dee Autor Dee