8 úderů, které by měl zvládnout každý, kdo se postaví na tenisové kurty

Úvodní stránka8 úderů, které by měl zvládnout každý, kdo se postaví na tenisové kurty
16.únor 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Sport, Tenis, Tip na víkend
Tenis je jedním z nejpopulárnějších sportů v současnosti a jeho obliba se stále zvyšuje. Zvýšená obliba tenisu má hned několik důvodů. Především to, že čeští hráči na světové úrovni jsou dlouhodobě úspěšní, a to jak jednotlivci, tak týmy. Dále je výhodou, že tenisové kurty jsou v současnosti v téměř každé větší obci, takže se zvyšuje i zázemí. A nakonec tenis na rekreační úrovni není tak nákladný sport. Jediné, co je zapotřebí jsou správné boty a raketa. A s raketou ještě musíte umět hrát. Základních úderů, které by měl umět každý hráč tenisu je 8.

1. Podání

Typ úderu, při kterém uvádíme míč do hry křížem do kurtu. Stojíme za základní lajnou. Podání dělíme na přímé a se spinem. Začátečníci se spokojí s přímým podáním, ale postupem času můžete zkoušet přidávat rotace. Podání může být také děleno podle způsobu uvedení do hry. Všichni známe podání vrchem, ale malé děti nebo začátečníci mohou podávat i spodem. Pravidla to nezakazují.

2. Forehand

Forehand je asi nejčastěji využívaný tenisový úder a zároveň bývá u mnoha hráčů nejnebezpečnější. Je to úder, který odehráváte po odrazu míče od země na té straně, na které držíte tenisovou raketu. Praváci napravo a leváci pochopitelně nalevo. Forehandy dělíme na přímé (bez rotace), top spiny (s vrchní rotací), a back spiny (se spodní rotací, většinou obranné).

3. Backhand

Backhand je opakem forehandu, kdy míček po odrazu hrajete na opačné straně těla, než na které držíte raketu. Backhandy se dají hrát obouručně nebo jednou rukou. Jednoručné backhandy jsou složitější na technické provedení, ale mnohdy jsou razantnější a účinnější. Rotace sou stejné, jako u forehandů.

4. Volej

Úder při kterém je míč zasažen ještě před dopadem na hrací plochu, tedy přímo ze vzduchu. Slouží k urychlení hry a nejčastěji se využívá při nábězích na síť. Jeho správné provedení je složité a vyžaduje stovky tréninkových úderů.

5. Halfvolej

Halfvolej je tenisovým úderem, který je pro hráče nejméně příjemný. Žádný hráč totiž nechce halfvolej zahrávat úmyslně, ale je k tomuto úderu donucen herní situací. Halfvolej je úder, při kterém jste nuceni míček zahrát bezprostředně po jeho odrazu, často nízko u země. Často k němu dochází při zmíněných nábězích na síť, kdy soupeř zahraje kratší míč, který dopadá na vaší úrovni nebo těsně před vámi.

6. Smeč

Při tomto úderu hrajeme míček nad úrovní hlavy. Je velmi složitý na koordinaci pohybu a ačkoliv se zdá, jako jednoduchý, jeho pokažení je bohužel časté. Nejčastěji se ke smeči dostaneme při soupeřově obraném úderu, kdy je v nouzi a zahraje vysoký míč. Horší jsou ale smeče při soupeřově pokusu o lob. Takovou smeč musíme většinou zahrávat v pohybu a orientace po kurtu společně s koordinací těla a zasažením míče je opravdu složitá.

7. Lob

Tenisový úder, který je považován za obranný, ale při jeho správném provedení se můžete dostat rázem do útočné pozice nebo dokonce vyhrát výměnu. Váš soupeř je na síti a vy cítíte, že jste v nevýhodné pozici na prohoz. V takovém případě se uchýlíte k lobu. Lob je míč, který letí vysokým obloučkem, na který protihráč nedosáhne a nemůže zasmečovat a ideálně padá k základní lajně soupeřovi poloviny kurtu. Když je lob moc vysoký a pomalý, soupeř zacouve a zasmečuje, nebo jej stihne dozadu doběhnout. Pokud je nízký, soupeř na něj dosáhne.

8. Stopbal

Stopbal, neboli míč pro zkrácení hry. Pokud budete hrát útočný tenis, kdy váš soupeř bude hrát své údery za základní čárou, ale všechny bude precizně vybírat a vracet, můžete jej překvapit právě zkrácením hry. Stopbal je typem úderu, kdy míč není zahrán s takovou razancí a jeho účelem je dopadnout co nejblíže za síť na soupeřovu polovinu. Ideální je, když míči dáte zpětnou rotaci, aby byl jeho odskok minimální a soupeř měl ještě méně času na doběhnutí a odehrání míče.
Magda Autor Magda