7 tipů, jak zlepšit řeč vašeho dítěte

Úvodní stránka7 tipů, jak zlepšit řeč vašeho dítěte
9.březen 2018 od Dee v rubrikách O dětech
štítky mluvení, logopedie, rodiče, děti, učení

Pořád bojujeme s mluvením mé dcery. Dalo by se říct, že kromě R a Ř už všechny hlásky dokáže vyslovit správně, ale stále nejsou správně slyšet ve slovech nebo větách. Někdy to tak zahuhňá nebo řekne tak rychle, že jí už nerozumíme ani my a to jsme s ní nejvíc. A tak stále hledám nové a nové tipy na další procvičování, které by mělo být samozřejmě co nejméně "nápadné" a co nejvíce zábavné, jinak ji to brzy přestane bavit. 

Nejdůležitější je nevzdávat to. Snažte se děti nějakou co nejméně direktivní formou opravovat, motivovat k vyprávění, popisovat, vymýšlet si - prostě hlavně, aby mluvily! Níže je 7 tipů, které jsem posbírala z článků nebo vlastních zkušeností. Myslím, že dávají smysl a mohly by pomoct. 

1. Popisujte vše kolem sebe
Vysvětlujte, kde jste, co děláte, kam se chystáte jít a co tam můžete vidět. Snažte se popsat život tak, jak by to dokázalo vaše dítě a zaměřte se především na věci, které ho zajímají. 

2. Ptejte se
I v případě, že vaše děti ještě nedokáží odpovědět celou větou nebo reagovat tak, jak byste si představovali, ptejte se. Zkoušejte různé druhy intonace tak, aby pochopily, že se jedná o otázku, která si žádá odpověď. 

3. Vyprávějte příběhy
Podpořte jejich představivost jednoduchými podněty - poukazujte na lidi i věci, které jsou kolem nich. Vymýšlejte k těmto podnětům další příběhy, mohly by mít např. kouzelnou moc. 

4. Buďte pozitivní
Povídání a vyprávění by nemělo být jen o tom, že budete zadávat téma,otevírat rozhovory, ale u všeho byste měli pamatovat i na zábavu, která tuto aktivitu musí nutně provázet, aby o ni děti neztratily zájem. 

5. Vyhněte se žvatlání
Děti rozumí mnohem víc než si my dospělí umíme představit. Není vůbec nutné svůj projev snižovat na jejich úroveň. Používejte jednoduchý jazyk a nebudete mít potíže se svými dětmi domluvit. A pokud se stane, že tomu, co říkáte, nebude vaše dítě rozumět, určitě nebude mít ostych se vás na to zeptat. 

6. Používejte gesta
Již bylo mnohokrát prokázáno, že neverbální komunikace se také velmi podílí na pochopení dítěte. Nebojte se ji použít. Můžete zkusit některé prvky znakové řeči pro děti, je to docela zábava.

7. Zastavte se a poslouchejte
Často se stává, že my jako rodiče neposloucháme nebo přerušujeme naši ratolest v její řeči nebo dokonce v celém vyprávění. Dejme dětem šanci říct nám vše, co je pro ně důležité.

Dee Autor Dee