7 prací, které dělat na zahradě, když začíná podzim

Úvodní stránka7 prací, které dělat na zahradě, když začíná podzim
12.září 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Zahrada, Životní styl
Na zahradách u rodinných domů i na zahrádkách v zahrádkářských oblastech větších měst a obcí je pořád co dělat. Od jara až do podzimu je dost práce, která by se neměla zanedbávat. I podzim má své charakteristické činnosti, které je zapotřebí pravidelně vykonávat. My si v dnešním článku představíme 7 činností, které je zapotřebí na zahradě provést na začátku podzimu.
  1. Pro podzim je charakteristickou vlastností padání listí z listnatých stromů. Mějte na paměti, že pálení listí je zakázáno. Shrabané listí může být uloženo na kompost. Pozor ale na listy ořechu. Ty se do kompostu využívat nesmějí, protože obsahují příliš mnoho škodlivých látek.
  1. Po sklizni ovoce a zeleniny na záhoncích přichází na řadu úprava záhonků. Nejdříve se musí záhonky zbavit plevele, aby nezůstával v půdě. Dále zrýt celou plochu záhonků. Ideální je, když před zimou ještě své záhonky na pěšstování zeleniny pohnojíte. Ideální je kravský hnůj, který se ovšem nehodí pod mrkev. Zrýt, uhladit a čekat na zimu.
  1. Zapomínat bychom neměli ani na růže, které potřebují svou péči, aby dobře rostly i příští rok. Květy již odrostly, teploty začínají klesat a tak je právě nyní ten správný čas na zastřižení růží.
  1. Odplevelte nejen záhonky, ale celou plochu zahrad. Zejména částí u stromů a rostlin. Ušetříte si tím velké množství práce na jaře, kdy by se plevely mohly ještě více rozrůst. Na jaře je se zahradou mnoho starostí a na odplevelení už by se nemusel najít čas.
  1. Začátek podzimu je ideální dobou pro výsadbu nových ovocných stromů, bobulovin i růží. Nezapomeňte vykopat dostatečně hlubokou jámu, aby strom mohl dobře zakořenit. Jámu nejprve prolijte vodou, na dno připravte vrstvu kvalitní zeminy, do které aplikujte pomalu rozpustné hnojivo. Stromek se tak lépe uchytí.
  1. Začátek podzimu je také obdobím, kdy byste měli vysázet své cibuloviny. Nejprve však připravit půdu a nechat ji alespoň týden ležet upravenou a v klidu.
  1. Rostliny, které by na zahradě nepřežily mrazivé teploty, přeneste dovnitř. Pozor ale na zalévání. Rostliny nemůžete uvnitř zalévat tak intenzivně, jako venku na slunku a ve velkých vedrech. Při nadbytku zalévání může dojít k uhynutí kořenů a šíření houbovitých chorob na květinách.
Magda Autor Magda