3 extrémní zimní sporty

Úvodní stránka3 extrémní zimní sporty
12.únor 2016 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Česko, Sport, Zima, Životní styl
3 extrémní zimní sporty, které musíte vidět na vlastní oči Mezi nejpopulárnější zimní sporty u nás patří sjezdové lyžování, běžkování, hokej a zásluhou skvělých výsledků našich sportovců v posledních letech také biatlon. Existují ale stovky různých zimních sportů a některé z nich se řadí do kategorie extrémních. Jen málokdo najde na tyto sporty odvahu a stačí jen samotný pohled, aby vám naskakovala na těle husí kůže. My se dnes podíváme na 3 druhy zimních sportů, které do kategorie extrémních bezpochyby patří a pokud je uvidíte na vlastní oči, budete na ně ještě dlouho vzpomínat.
3 extrémní zimní sporty

Horolezectví – ledová stěna

Rozhodně mezi extrémní zimní sporty můžeme zařadit lezení na ledové stěně. Tato odnož horolezectví má specifika především v tom, že se leze jen na ledových skálách. Strmé skalnaté úseky jsou polévané vodoua vytváří efekt zamrzlého vodopádu. Zkušení horolezci pak šplhají nahoru po ledové stěě jen za pomoci cepínů a speciálních bot s hroty, kterými se zasekávají do ledu. Pro tento sport je zapotřebí nejen zkušeností s horolezectvím, ale také s chováním ledu. Je třeba důkladně vybírat místa, do kterých se cepínem nebo hroty zasadíte. V ČR je nejznámější ledovou stěnou pravděpodobně stěna Vír, poblíž Bystřice nad Pernštejnem.

Plochá dráha na ledu

Plochodrážní závody na motocyklech jsou na českém území velmi populární. Zejména díky pardubickému závodu Zlatá Přilba, který se každoročně pořádá na podzim. Plochá dráha se ale jezdí i v zimě a to na zmrzlých nádržích rybnících a jezerech. Speciálně upravené motorky na ledovou plochou dráhu pochopitelně nemohou jezdit smykem. Naopak, jejich kola jsou vybavena až pěticentimetrovými hroty. Při tomto sportu nechybí množství zajímavých momentů, nebezpečných pádů, kontaktů, předjíždění a skvělých momentů i pro fotografy. Zejména na startu a při průjezdu zatáčkami od zadního kola s hroty doslova odlétají kusy ledu. Na našem území se jezdí šampionát jednotlivců i družstev. Kvůli malým mrazům bohužel v posledních třech letech nemohly být tyto závody uskutečněny. Letos jsou ovšem podmínky ideální a připraveny jsou tratě v Holicích a v Růžené.

Extrémní závod na bruslích

Mezi extrémní sporty se rozhodně řadí také závod na bruslích v ledovém korytu. Jedná se o sérii Red Bull Crashed Ice, která pravidelně zavítává do světových metropolí. Naposledy byl u nás viděn závod této série v roce 2014 a pro většinu účastníků se jednalo o nezapomenutelný zážitek. Na velmi strmé trati široké jen 3 metry s množstvím zatáček, hrbolů a překážek se najednou prohánějí 4 závodníci. Nechybí kontakty, pády ani efektní skoky.
Magda Autor Magda