10 chyb při uspávání

Úvodní stránka10 chyb při uspávání
8.leden 2018 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, Výchova, rodiče, Rodina, spánek

Také řešíte potíže s uspáváním vašeho miminka? Možná za to může jedna z 10ti chyb, kterých se rodiče nejčastěji dopouští. Pokuste se je s námi odstranit, určitě nebudete litovat.

1. Děťátko nejde spát včas
Jak často slýcháte maminky říkat, že je dítě unavené, když právě pláče? Ale jak tomu předejít? Správně byste neměli čekat moc dlouho, než dítě uložíte. Pokud se tak totiž nestane včas, bude přetažené, uplakané, rozmrzelé a neusne. Vašim úkolem je vypozorovat chování vašeho miminka, když se mu chce spát. Jakmile si začne třít oči, zírat do prázdna, zívat, mačkat plínku nebo kňourat či vydávat určitý zvuk, je nejvyšší část odejít s miminkem na klidné místo, ztlumit světla a pomazlit či pochovat ho, dokud neusne.

2. Podceňování rituálu uspávání
Dříve se děti vždy uspávaly po koupeli a ve stejnou dobu, s pohádkou i tlumeným světlem. V dnešní době už jsou rodiče mnohem zaměstnanější a nejsou schopni takový režim dodržet. Tím, že dětem poskytnete pevný řád při uspávání, určíte dobu, kdy se budou cítit unavené, a kdy se jim bude chtít (někdy i samotným a dobrovolně) do postele.

3. Změna v režimu uspávání
Snažte se neměnit režim. Jakmile změníte čas či cokoliv jiného při uspávání, budete tím své děti akorát mást. Pokud chcete zůstat např. u přátel o něco déle, je lepší mít po ruce cestovní postýlku nebo kočárek či nosítko, kde je dítě zvyklé usnout. Již mnoho studií prokázalo, že děti, které mají špatný režim, trpí problémy v chování. Sama jsem B. naučila na hrajícího “usínáčka”, brali jsem ho vždy s sebou a myslím, že vždy uklidnil. Cítila se potom jako doma, i když jsme byli zrovna na cestách. 

4. Neschopnost dovolit uspávat někoho jiného
Nebojte se pověřit uspáváním partnera, maminku nebo sestru či chůvu. Zvláště pak v tom případě, že jste už velmi unavené. Jako unavené maminky totiž s větší pravděpodobností uděláte nějakou chybu, která spánek vašeho miminka naruší nebo dříve či později již zaběhlý rytmus pokazí. Nebojte se odpočívat a důvěřovat i ostatním členům rodiny.

5. Reagování na jakýkoliv zvuk
Děti dělají při spaní různé zvuky. Věřte mi, není nutné na všechny okamžitě reagovat. Samotné mi to dělá potíže, ale je pravda, že když se udržím a chvíli počkám, v mnoha případech z toho pláč nakonec není a maličká spí klidně dál. Časem se každá máma naučí rozpoznat, co který zvuk znamená. U některých miminek tím dokonce podpoříte i jejich samostatnost, takže když se pak vaše ratolest v noci probudí, zvládne i sama usnout. 

6.Uspávání dítěte i přesto, že zbytek okolí ještě není v klidu
Chtělo by se vám samotným spát, kdyby ve vedlejší místnosti byla párty a ostatní se ještě bavili? Nejspíš ne. Stejně tak se ani miminku nebude chtít spát, když uslyší od vedle smích a zábavu. Zkuste ho uložit co nejdál od hluku nebo mu pustit nějakou písničku či “bílý šum”.

7. Dítě neusíná nikdy samotné
Děti, které jsou zvyklé být kolíbány, nošeny nebo houpány, aby usnuly, se samy usínat nenaučí. Zkuste je pomazlit, pohladit, šimrat na tváři či ručce, ale už vedle nich třeba jen sedět nebo chvílemi dokonce odcházet. Čím dříve je to po prvních třech měsících naučíte, tím lépe. 

8. Vy režim dodržujete, ale babička s dědou už ne
Tohle je chyba, která snad probíhá ve všech rodinách, co znám. Pramení z lásky a té se těžko odporuje, to je jasné. Ale musíte to aspoň zkoušet. Říkejte svým rodičům jaký má vaše dítě režim doma, v kolik hodin večeří, koupe se a chodí spát. Pokud vám chtějí hlídáním ulevit, měli by to dodržovat, jinak jejich chyby pocítí nejen váš potomek, ale i vy samotní. 

9. Snaha udržet dítě vždy v tichém a tmavém prostředí
Ano, taky jsem to u své první dcery dělala. A víte co? Tak si na to zvykla, že jsme nakonec kolem zavřeného pokojíčku museli chodit po špičkách a sháněli to nejtmavší zatemnění. Dodnes jí vadí i malá vánoční světýlka v okně nebo měsíční svit. Druhou dceru nechávám často spát venku v kočárku, i přesto, že pod balkónem chodí lidi, křičí děti nebo sem tam přijede auto. Nejdřív se budila, ale teď už hezky spinká jak tam, tak i doma. Myslím, že díky této "otužilosti" pak krásně usíná i jinde, kde je klid a zavřené dveře. 

10. Nedostatek zábavy v době, kdy je dítě vzhůru
Jak často se snažíte dítě zabavit? Hrajete si s ním, přesouváte ho z místa na místo, povídáte mu, ukazujete různé předměty, cvičíte na bříšku nebo ho masírujete? Děti, v čase kdy nespí, potřebují být aktivní, aby pak krásně spaly v noci. Na to je třeba myslet, abyste si i vy užili klidu. 

Vím, že je těžké neudělat chybu, zvlášť když už skoro nevidíte únavou, usínáte u kojení v sedě, mozek se nezapne ani u druhé kávy a změna je v nedohlednu … to se potom opravdu TĚŽKO dodržují všechny mantinely. Nebojte se. Však to nemusí být hned, a pak chyby dělá každý. Důležité je vědět jak na to a NEVZDÁVAT SE!

 

Dee Autor Dee